Otázky a odpovědi

Na základě často se opakujících dotazů jsme pro vás zpracovali následných několik odpovědí, které by vám měly objasnit vše, na co se nejčastěji jako klienti ptáte. Nicméně pokud nebude odpověď dostatečná nebo máte jinou otázku, neváhejte nás kontaktovat. Odpovíme vám rádi a co nejrychleji.

Co je to home staging?

Jedná se o relativně novou službu na realitním trhu. Home staging pomáhá připravit nemovitost k  nejlepšímu, nejrychlejšímu a nejvýnosnějšímu prodeji. Jde o podobnou službu, jakou je například bytový design, jen s tím rozdílem, že interiéry a exteriéry nearanžuje pro bydlení, ale pro následný prodej. Home staging udělá nemovitost pro potenciální kupce atraktivnější.

K čemu je dobrý energetický průkaz?

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je ze zákona povinný pro všechny, kteří nemovitost prodávají nebo pronajímají. Udává totiž informace o energetické náročnosti budovy. Kupci tak mohou posoudit například náklady na energii. Za zpracování PENB zodpovídá vždy majitel nemovitosti. Při nedodržení této povinnosti mu hrozí dle zákona pokuta až do výše 200 000 Kč.

Co je to zprostředkovatelská smlouva?

Jedná se o smlouvu mezi zprostředkovatelem a zájemcem, která dokládá, že zprostředkovatel zájemci zprostředkuje uzavření smlouvy se třetí osobou. Zájemce pak má povinnost za toto zprostředkování zaplatit. V našem případě se jedná o smlouvu mezi realitní kanceláří a kupcem, která zabezpečuje, že realitní kancelář zprostředkuje obchod mezi prodávajícím a kupujícím.

Co je to pozitivní licitace?

Pozitivní licitace je takzvaný švýcarský systém, kdy dochází k optimalizaci ceny. Zpravidla se podaří cenu určit do 21 dnů a prodej je velmi rychlý. Jedná se o vysoce efektivní systém pro nalezení nejlepší ceny pro kupujícího i prodávajícího, kdy dojde k prodeji nemovitosti tak, aby byly maximálně spokojeny obě strany obchodu, tedy prodávající i kupující. Tento systém prodeje je vysoce atraktivní.

Jak poznám seriózní realitní kancelář?

Dobrou realitní kancelář poznáte na základě referencí. Vždy si projděte reference, které má RK na internetu, podívejte se na zkušenosti těch, kteří s ní už v minulosti spolupracovali. Vypovídající hodnotou je také historie RK, čím déle je na trhu, tím menší riziko představuje. Dalším dobrým ukazatelem může být počet uskutečněných obchodů, rozsah služeb i zpracování inzerce.

Jak poznat skutečného realitního experta?

Realitní expert je člověk, který se v realitách pohybuje dlouho, má za sebou spokojené klienty, vydařené obchody a jedná vždy profesionálně. Nejde však jen o znalosti, ale také o přístup, který makléř zaujímá k prodávajícímu a kupujícímu. Své znalosti a profesionalitu může doložit například certifikáty o absolvování různých kurzů nebo svým členstvím v Asociaci realitních makléřů ČR.

Jak odhalit realitního amatéra?

Prověřte si makléře na internetu, určitě najdete spoustu informací. Jestliže naopak nenajdete téměř žádnou informaci a makléř nemá ani svou webovou prezentaci a není uveden u žádné RK, potom se mu raději obloukem vyhněte. Může se jednat o amatérského makléře, který nenabízí své služby jako hlavní pracovní činnost. V takovém případě bude spolupráce velmi obtížná a výsledek nejistý. Nehledě na právní i finanční rizika při uskutečňování obchodů.


Máte otázky, které nejsou obsaženy v této sekci? Napište nám!

*
*
*
*
fname: fullname: